אטרקציות בקיבוץ כפר רופין

ומה עוד בקיבוץ?

קיבוצנו שוכן בעמק המעיינות, בין הגלעד לגלבוע, בנופים החקלאיים מעל לגאון הירדן. הקיבוץ וסביבתו מזמנים מגוון של אתרי ענין ומסלולי טיול קצרים.

תל מסד – הקרוי בפינו "הגבעה" כאן התישבו ראשוני הקיבוץ בשנת 1938, בהקמת חומה ומגדל . המועדון לחבר והספרייה משנות החמישים משמשים עד היום לכיתות לימוד. בית התרבות המשופץ משרת אותנו לאירועים מניוחדים. בקומת הקרקע פועל מרכז הצפרות החדש מקור החסידה.

מגדל המים – הוקם בשנות הארבעים כמאגר מי השתייה המרכזי של היישוב. בראשו עמדת השמירה הוותיקה עם הפרוז'קטור. שימו לב לחור שנוצר מפגיעת פגז במלחמנת ההתשה, בשנת 1968. אל דאגה, היום יש לנו שלום עם שכנינו ממזרח. בחור זה מקננת התנשמת ידידתנו, מוזמנים לצפות בה לעת ערב, עם צאתה לצוד את העכברים במשק.

שדרות הראשונים, מסד ובנתיב – שדרות הפיקוס המרשימות שנשתלו בשנות הארבעים מסמנות את הציר המרכזי של הקיבוץ עד היום. מובילות מהמרכז התרבותי בגבעה, אל המרכז הפיזי בחדר האוכל, בואכה הרפת, הלול וכל מה שהתפתח מאז בחקלאות ובתעשייה. שימו לב לבתי הראשונים עם התוספות של מרפסת, שירותים, חדרי בטחון וצבעים מודרניים (לפי סדר התפתחות הקיבוץ).

רפת ודיר עיזים – רפת החולבות המשוכללת שלנו משותפת עם קיבוץ מירב. הפרות החולבות באקלים הנוח על הר הגלבוע וגידול העגלות אצלנו באקלים היבש ובטיפול מסור. דיר העיזים הוא יוזמה קהילתית להנאתם של הילדים והוריהם. הילדים מטפלים בעיזים מהאכלה וניקיון ועד חליבת יד והכנת גבינות! בבקשה לא להיכנס למתחמי הגידול, רצוי להסתכל מקרוב-מבחוץ.

בריכות הדגים – גידול הדגים, ענף חקלאי וותיק בעמק, מבוסס על מזג האוויר החם ושפע המים באזורנו. היום משתמשים רק במים מליחים שכמעט לא מתאימים לגידולים נוספים. מגדלים בעיקר דגי אמנון, בורי וקרפיון-לשוק המקומי. הענף בלחץ כלכלי/פוליטי כבד, בין עליית מחירי המים, החשמל, העבודה והמזון לבין הדרישות לטיהור מי העודפים והגדלת הייבוא בהיצף. אתם מוזמנים ליהנות מסיור בין בריכות הדגים, עם שפע הציפורים שמגיעות אלינו לחורף. מומלץ להשתמש בשירותינו להזמנת סיור מודרך.

תצפית גאון הירדן – הליכה קצרה מזרחה, לכיוון בית הקברות. תצפית נוף מרשימה אל שכנינו ממזרח, הרי הגלעד, החקלאות המרשימה וגדר המערכת ששומרת עלינו בנוף השלום השלוו והירוק. מומלץ בשעות אחה"צ, עם השמש בכיוון הנכון.

שביל נוף גאון הירדן – השביל עובר ממזרח לקיבוץ, לאורך הגבעות. חלקו גולש אל גאון הירדן למטה. מגיע צפונה עד מעוז חיים ודרומה עד לטירת צבי. מתאים לנסיעה ברכב פרטי, באופניים וגם להליכה רגלית. נופי העמק בשיא הדרם, מתחלפים בין שדות לבריכות דגים וסבך הצומח לאורך הירדן. נוף קסום בכל שעות היום, כל השנה.

תל כרפס – תצפית נוף מרשימה, מצפון לקיבוץ, על שביל נוף גאון הירדן. אפשר להמשיך צפונה לאורך גבעות החוואר, ברגל, או ברכב פרטי. שביל הנוף חולף על פני שמורת הזקום המצרי (מקום תפוצתו הצפוני בעולם) ומגיע לתצפית על מעבר הגבול לירדן. היציאה לכביש ליד קיבוץ מעוז חיים.

תל סהרון – שמורת טבע קטנה ממערב לכפר רופין. הצמח הבולט כאן הוא הרנוג השיטים, טפיל על עצי השיזף. פורח באדום כל החורף ומושך צופיות רבות. פינת מנוחה נעימה במסלול הליכה או רכיבה באזור הקרוב. אסור להבעיר כאן אש.

מעיינות בעמק – נחל אבוקה. משער הקיבוץ בכיוון צפון מערב, במעלה תעלת הניקוז של נחל אבוקה. במרחק כשני ק"מ מאגר נחל אבוקה. חורשה יפה לפיקניק על שפת הבריכה. לא מומלץ לרחצה! מי השקייה, קרקע בוצית, מים עמוקים!
בהמשך הנחל, עוד כ 2.5 ק"מ בריכת עין צמד היפה. הנסיעה על דרך עפר- להיזהר לא לשקוע בבוץ, בחורף או אחרי השקייה בשדה. מי מעיין זכים זורמים מפי הצינור. בריכה רדודה בצל של האקליפטוסים – כיף חיים.

פסל אנשי יבש גלעד – על תל קטן ממערב לעין צמד עומדת האנדרטה לגיבורי החייל מיבש גלעד. להזכירנו את מסלול הליכתם מיבש לבית שאן, לחילוץ גופותיהם של שאול המלך ובניו (שמואל א' ל"א 11) .

Jordan Valley Center

בקיבוץ כפר רופין ממתינה לכם חווית אירוח מיוחדת במינה! 

מעוניינים בפרטים נוספים? כתבו לנו

עקבו אחרינו